Ryzyko operacyjne to bardzo szerokie pojęcie. Zgodnie z definicją to możliwość straty, która wynika z przyjęcia nieodpowiednich bądź zawodnych procedur wewnętrznych, błędów ludzkich i systemowych lub zdarzeń zewnętrznych. Strata ta polega na utracie kluczowych zasobów lub kontroli nad nimi. W kontekście HR tym zasobem będzie oczywiście pracownik, a ryzyko operacyjne w procesach kadrowych to prawdopodobieństwo zwolnienia, utraty specjalistów, zatrudnienia niewłaściwej osoby, błędnych decyzji personalnych itp. W dzisiejszym wpisie przytoczymy konkretne przykłady i czynniki ryzyka oraz sposoby na jego ograniczenie.
Pierwszym krokiem w walce z ryzykiem jest poznanie jego potencjalnych obszarów – w myśl zasady, że łatwiej opanować „wroga”, którego się zna. Działy HR w różnych firmach czy agencje rekrutacyjne mają różną specyfikę działalności, każde z nich powinno więc opracować własną listę potencjalnych obszarów ryzyka w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Oto, co może się na niej znaleźć:
Metody redukowania ryzyka operacyjnego w procesach kadrowych opierają się na czterech filarach: identyfikacji, oszacowaniu, sterowaniu i kontroli. Przyjrzyjmy się im po kolei.
Identyfikacja ryzyka to ustalenie czynników i obszarów jego powstawania. Można to zrobić np. poprzez stworzenie listy pytań kontrolnych i przygotowanie swoistego katalogu „ryzyk” – czego przykład można znaleźć powyżej.
Oszacowanie ryzyka obejmuje analizę jakościową i ilościową czynników ryzyka, czyli ustalenie, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zjawisk, jakie będą ich skutki i jak wpłynie to na ogólną kondycję firmy.
Sterowanie ryzykiem polega na zaplanowaniu działań, jakie należy podjąć, by ograniczyć dane ryzyko. W przypadku ryzyka rekrutacyjnego może to być np. skorzystanie z usług headhuntera oraz budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy.
Kontrolowanie ryzyka to monitowanie otoczenia organizacji i jej sytuacji wewnętrznej, rozpoznawanie źródeł zagrożenia i opracowywanie działań prewencyjnych. Przydatne jest tutaj wykorzystanie controllingu personalnego pozwalającego wcześnie wychwytywać odchylenia od normy (np. niezadowolenie pracowników, konflikty, obniżoną motywację) i szybko je korygować.
Zastosowanie powyższych sposobów pozwala metodycznie przygotować się na ewentualne ryzyko, a w razie wystąpienia niekorzystnych zdarzeń działać natychmiast zgodnie z uprzednio przygotowanym planem, co umożliwia znaczne złagodzenie ich skutków i odwrócenie sytuacji na korzyść firmy nawet w trudnych przypadkach spełniania się ryzyka operacyjnego.
Important Links
Contact
Warszawa 02-670
ul. Puławska 182
tel. +48 22 264 36 00
email: info@veritahr.com
Contact Us