Niestandardowe metody rekrutacji w branży IT. Wykorzystaj te inspiracje

[rank_math_breadcrumb]

Branża IT miałaby się świetnie, gdyby nie jeden problem. Jest nim niedostateczna podaż wykwalifikowanych pracowników. Większość rekrutujących firm z tego sektora zgłasza trudności ze znalezieniem programistów (również juniorów), analityków, testerów, IT project managerów etc. Dziś nie wystarczy tylko zaoferować dobre wynagrodzenie, benefity pozapłacowe i owocowe wtorki. O najlepszych kandydatów trzeba się postarać, również wykorzystując niestandardowe metody rekrutacji w branży IT. Najciekawsze pomysły znajdziesz w naszym artykule. Jesteśmy przekonani, że część z nich możesz wykorzystać w Twoim biznesie.  

Wewnętrzne szkolenie IT

To bardzo ciekawa propozycja dla firm, które wiedząc, jak trudno jest dziś pozyskać doświadczonego programistę, wolą wychować własne kadry. Problem w tym, że nawet juniorzy kręcą dziś nosem na propozycje zatrudnienia odbiegające finansowo od mitycznych stawek obowiązujących w branży. Dlatego pracodawcy – chcą czy nie chcą – muszą coraz częściej sięgać po osoby bez żadnego doświadczenia.

Brak stażu pracy nie stanowi wielkiego problemu w sytuacji, gdy mamy do czynienia z prawdziwym talentem. Wręcz może to być zaleta z punktu widzenia pracodawcy. Osoby bez doświadczenia nie są jeszcze zmanierowane, często kierują się kryterium prestiżu pracodawcy oraz możliwością rozwoju zawodowego, natomiast kwestie finansowe są dla nich (na ten moment) drugorzędne.

Aby dotrzeć do takich osób warto zorganizować wewnętrzne szkolenie IT. W jego ramach doświadczeni programiści mogą przekazać podstawy pracy w zawodzie początkującym i wstępnie wyselekcjonować tych, którzy mają potencjał. Szkolenie jest również świetną okazją do tego, aby zaprezentować firmę „od środka” – kandydaci będą mogli przekonać się, że w zespole panuje fajna atmosfera, że pracodawca inwestuje w nowoczesne narzędzia etc. To zawsze ma pozytywny wpływ na postrzeganie marki przedsiębiorstwa.

Hackathony

W całej Polsce regularnie organizuje się hackathony, czyli maratony programowania. Biorące w nich udział zespoły mają np. 12 godzin na rozwiązanie jakiegoś problemu – muszą się wykazać odpornością na stres, kreatywnością, a przede wszystkim umiejętnością analitycznego myślenia.

Firma prowadząca rekrutację IT w Krakowie czy w dowolnym innym mieście może się zaangażować w hackathon na dwa sposoby:

  1. Zorganizować imprezę we własnym zakresie.
  2. Zgłosić się do hackathonu, jako juror czy pomysłodawca zadań dla uczestników.

Hackathony są przede wszystkim kuźnią talentów. Często biorą w nich udział osoby bez doświadczenia czy nawet wykształcenia w kierunku IT, które stanowią wyjątkowo „łakomy kąsek” dla rekrutujących przedsiębiorstw. Zatrudnienie takich osób nie powinno nadmiernie obciążyć budżetu firmy, a dodatkowo zyskujemy tutaj możliwość uformowania pracownika zgodnie z wewnętrzną filozofią przedsiębiorstwa.

Bootcampy

Bootcamp to nic innego, jak intensywny kurs programowania. Znów jest to propozycja głównie dla tych firm, które dopuszczają możliwość zatrudnienia osób bez doświadczenia, za to mających bardzo duży potencjał, aby stać się cenionymi programistami czy analitykami.

Przedsiębiorstwo może zorganizować własny bootcamp lub zlecić to uczelni, studium zawodowemu czy firmie szkoleniowej. Spośród uczestników kursu można łatwo wyselekcjonować osoby, którym zostanie zaproponowany płatny staż, a następnie już regularne zatrudnienie na umowę o pracę. W ten sposób firma nie musi angażować się w ostrą rywalizację o najlepszych pracowników z konkurencją, co na dłuższą metę jest wyczerpujące – zwłaszcza pod względem finansowym.

Scouting

Scouting polega na aktywnym pozyskiwaniu nowych pracowników poprzez m.in. prezentowanie oferty firmy w miejscach, w których przebywają osoby spełniające oczekiwania pracodawcy. Przykładowo: szukając nowych programistów można zorganizować akcję rozdawania pączków w Tłusty Czwartek pod wydziałem informatycznym miejscowej uczelni. Standardowym pomysłem jest także uczestnictwo firmy w targach kariery czy targach branżowych, w których biorą udział najcenniejsi pracownicy konkurencji.

To warto wiedzieć

Scouting nie tylko daje dostęp do potencjalnych pracowników, ale także stanowi element budowania atrakcyjnego wizerunku i rozpoznawalności marki pracodawcy.

Oczywiście każdy z wymienionych pomysłów wymaga świetnej organizacji, co jest dość czasochłonne i mocno angażujące. Dlatego firmy z branży nowych technologii chętnie powierzają niestandardowe metody rekrutacji IT w Warszawie czy innych polskich miastach doświadczonym agencjom HR – zwłaszcza tym specjalizującym się w pozyskiwaniu pracowników dla software house’ów, BPO, SSC czy międzynarodowych korporacji.

Jedną z takich agencji jest Verita HR. Rekrutujemy dla branży IT od lat, ciesząc się bardzo dobrą opinią – nasze usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie niestandardowe metody rekrutacji IT zaproponujemy Twojej firmie, to już teraz skontaktuj się z nami, opowiedz nam trochę o swoim biznesie, a w odpowiedzi otrzymasz indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw