Firma headhunterska w Katowicach – sprawdź, kiedy warto skorzystać z jej pomocy

[rank_math_breadcrumb]

Headhunting jest strategią rekrutacyjną skupioną na pozyskiwaniu pracowników wyższego szczebla, posiadających unikalne kwalifikacje zawodowe oraz niedostępnych na rynku (zatrudnionych w innych firmach, niebiorących udziału w standardowych procesach rekrutacyjnych). Na tak trudnym rynku, z jakim mamy do czynienia na Górnym Śląsku, znalezienie pracowników spełniających rygorystyczne kryteria jest bardzo trudne, stąd coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na bardziej kreatywne metody. Kiedy warto skorzystać z pomocy firmy headhunterskiej w Katowicach? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Gdy masz już dość przedłużającej się rekrutacji

Sprawna rekrutacja pracownika na szeregowe stanowisko powinna trwać maksymalnie kilka tygodni, natomiast jeśli chodzi o managerów, wysokiej klasy specjalistów i liderów zespołów, to często ich poszukiwania przedłużają się nawet do kilku miesięcy. Tak długie utrzymywanie wakatu naraża firmę na poważne straty finansowe, a także grozi tym, że w końcu pracodawca zatrudni osobę niespełniającą jego oczekiwań.

Aby uniknąć takiego scenariusza warto postawić właśnie na headhunting, który pozwala dotrzeć do osób idealnie wpisujących się w profil kandydata, natomiast niedostępnych dla pracodawcy w toku standardowej rekrutacji. Tacy pracownicy są rozchwytywani na rynku, dlatego nie muszą na własną rękę szukać zatrudnienia – cierpliwie czekają na oferty składane im bezpośrednio przez headhunterów.

Gdy szukasz pracownika o konkretnych cechach

Załóżmy, że profil idealnego kandydata na przygotowane stanowisko wygląda tak:

  • mężczyzna w wieku do 35 lat,
  • wykształcenie wyższe kierunkowe,
  • minimum 3 lata doświadczenia na proponowanym stanowisku,
  • gotowość do pracy w delegacji,
  • znajomość dwóch języków obcych,
  • cechy przywódcze.

Są to dość wysokie wymagania, których nie spełnią osoby aktualnie pozostające bez pracy. Takiego kandydata trzeba więc poszukać w inny sposób, wykorzystując właśnie headhunting. W ramach tej usługi firma headhunterska z Katowic dociera do kandydatów własnymi kanałami i składa im propozycję zmiany miejsca zatrudnienia w imieniu klienta, co znacząco zwiększa szansę na obsadzenie wolnego stanowiska osobą spełniająca wygórowane oczekiwania pracodawcy.

Gdy do obsadzenia jest stanowisko managerskie

Znalezienie dobrego managera, zwłaszcza w branży wymagającej specjalistycznych kwalifikacji (np. finansowa czy bankowa) jest bardzo trudnym zadaniem. Pozyskanie takiego pracownika w ramach standardowej rekrutacji jest oczywiście możliwe, natomiast trzeba się tutaj przygotować na nawet kilkunastotygodniowy okres, jaki upłynie od momentu ogłoszenia rekrutacji do powitania nowego pracownika w firmie. Mało który pracodawca może sobie na to pozwolić.

Dlatego w rekrutowaniu managerów standardem jest już wykorzystywanie strategii headhuntingu. Pracownicy wyższego szczebla wręcz przywykli do tego, że to nie oni muszą się starać o pracę – to pracodawcy walczą o ich względy. Bez headhuntingu trudno jest nawet marzyć o zwróceniu uwagi najlepszych kandydatów, a już szczególnie w sytuacji, gdy firma nie ma silnej marki i nie jest specjalnie atrakcyjnym pracodawcą z punktu widzenia korzyści wizerunkowych.

Gdy masz na oku konkretnego pracownika

Do Verita HR regularnie zgłaszają się klienci, którzy dokładnie wiedzą, kogo chcą pozyskać do swoich firm, natomiast z różnych powodów nie mogą złożyć tym osobom otwartej oferty zatrudnienia. Właśnie z myślą o takich sytuacjach opracowano strategię headhuntingu.

Wiedząc, kogo mamy pozyskać dla naszego klienta, docieramy do tej osoby własnymi, nieoficjalnymi kanałami, budujemy w jej oczach atrakcyjny wizerunek firmy potencjalnego pracodawcy, a następnie składamy jej indywidualną ofertę transferu. Takie działanie zwykle okazuje się bardzo skuteczne.

Gdy zależy Ci na dyskrecji

Headhunting ma jeszcze jedną istotną zaletę: gwarantuje firmom zachowanie maksymalnej dyskrecji w toku pozyskiwania nowych pracowników. Wielu pracodawców nie chce ogłaszać oficjalnej rekrutacji z przyczyn np. wizerunkowych, inni natomiast wiedzą, że gdyby osobiście kontaktowali się z osobami zatrudnionymi w konkurencyjnych firmach, to naraziliby się na branżowy konflikt, czego wolą uniknąć. W każdym z takich przypadków idealną opcją będzie właśnie headhunting.

Jaką firmę headhunterską w Katowicach wybrać?

Warunkiem pełnego wykorzystania potencjału tej strategii rekrutacyjnej jest nawiązanie współpracy z doświadczoną, rekomendowaną firmą headhunterską w Katowicach. Sprawdzonym partnerem dla śląskich przedsiębiorców jest Verita HR – agencja HR polecana przez 97 proc. klientów biznesowych oraz 90 proc. pracowników zatrudnionych za naszym pośrednictwem.

Verita HR specjalizuje się w headhuntingu na rzecz przedsiębiorstw z branży finansowej, bankowości inwestycyjnej, IT, a także dla BPO i SSC. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – nasi doradcy przygotują dla Ciebie indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw