Outsourcing IT w Warszawie i w Krakowie, czyli najlepsza recepta na brak wykwalifikowanych pracowników

[rank_math_breadcrumb]

Warszawa i Kraków to najatrakcyjniejsze rynki zatrudnienia z uwagi na najwyższy poziom płac. Druga strona tego medalu jest mniej atrakcyjna, zwłaszcza z perspektywy pracodawców. Od lat w obu miastach obserwujemy znaczny deficyt pracowników posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe. Najmocniej tego problemu doświadczają firmy z sektora IT, które pomimo wciąż ogłaszanych rekrutacji, ciągłego podnoszenia stawek oraz oferowania elastycznych form zatrudnienia nie mogą uzupełnić wakatów. To wyjaśnia, dlaczego outsourcing IT cieszy się tak dużym zainteresowaniem właśnie w Warszawie i w Krakowie. Jak firmy wdrażają ten ciekawy model współpracy? Jakie wynikają z tego dla nich korzyści?

Rośnie zapotrzebowanie na outsourcing IT w Warszawie i w Krakowie

Jest to spowodowane opisanymi we wstępie problemami ze znalezieniem pracowników dla branży IT. To swoisty paradoks, gdy weźmiemy pod uwagę tempo rozwoju całego sektora, a także bardzo dynamiczny wzrost płac – nie tylko na stanowiskach specjalistycznych. W Warszawie i w Krakowie pensje w branży IT w ostatnich 2 latach rosły o kilkanaście procent rocznie.  

Co zatem poszło nie tak? Dlaczego pracodawcy muszą się „ratować” outsourcingiem IT w Warszawie i w Krakowie? Z jednej strony jest to spowodowane niedostateczną podażą kadr przez polskie uczelnie. Z drugiej rodzime firmy wciąż mają bardzo silną konkurencję ze strony zagranicznych przedsiębiorstw (dobra opinia o polskich programistach robi swoje). Jednak z naszych obserwacji wynika, że największym długofalowym zagrożeniem dla pracodawców z branży IT może być rozwijający się trend pracy zdalnej.

W dobie pandemii mnóstwo przedsiębiorców przekonało się, że wcale nie muszą wymagać od pracowników osobistego stawiania się w biurze. Praca może być wykonana tak samo dobrze w sposób zdalny. Mamy przecież mnóstwo narzędzi pozwalających na realizację wspólnego projektu online, do wideokonferencji czy szkoleń. W branży IT jest coraz mniej argumentów przemawiających za tym, aby wymagać od pracowników obecności przy biurku.

Ta zmiana już teraz ma bardzo duży wpływ na sytuację polskich pracodawców. Wykwalifikowany pracownik mieszkający na co dzień np. w Krakowie nie ma większego problemu z tym, aby znaleźć zatrudnienie w firmie z Gdańska, Berlina czy Londynu, ponieważ może wykonywać swoje obowiązki zdalnie. To powoduje, że jeszcze trudniej jest pozyskać pracowników – zwłaszcza będących specjalistami w swoich dziedzinach.

Outsourcing alternatywą dla zatrudnienia?

Lepiej jest płynąć z prądem zamiast z nim walczyć – ta zasada coraz mocniej przemawia do wyobraźni przedsiębiorców z branży IT, którzy zaczynają przekonywać się do idei outsourcingu. Nie można go jeszcze traktować równorzędnie ze standardowym zatrudnieniem, natomiast jak najbardziej warto widzieć w nim rozwiązanie problemu niedostatecznej dostępności pracowników.

Dzięki outsourcingowi IT pracodawca nie traci czasu na bezowocną rekrutację. Może niemal od ręki wzmocnić swój zespół, aby w terminie zrealizować ważne zlecenie i uniknąć kar umownych, a także frustracji wśród etatowych pracowników nadmiernie obciążonych obowiązkami służbowymi.

Outsourcing IT jest również bardzo atrakcyjną opcją dla firm spoza sektora nowych technologii, które tylko okazjonalnie potrzebują wsparcia ze strony np. zespołu programistów w celu zmodyfikowania systemu informatycznego, oprogramowania biznesowego, sklepu internetowego etc. W każdej z takich sytuacji rozsądniej jest wynająć zewnętrznych specjalistów niż utrzymywać etaty, które – pisząc obrazowo – nie są w stanie na siebie zarobić.

Co zyskuje przedsiębiorca korzystający z outsourcingu IT?

Najważniejszą korzyścią jest wzmocnienie zespołu w gorącym okresie, czyli np. w samym środku realizacji kluczowego kontraktu. Gdy przedsiębiorca wie, że nie będzie w stanie w krótkim czasie uzupełnić braków kadrowych, a jednocześnie nie może sobie pozwolić na żadne opóźnienia, to outsourcing IT wydaje się być naturalnym wyborem. Zewnętrzny zespół specjalistów zbudowany przez agencję HR będzie odpowiedzialny za którąś z części projektu, nad którą może pracować zdalnie lub stacjonarnie, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy.

Bardzo ważną zaletą outsourcingu IT w Krakowie, Warszawie czy dowolnym innym mieście jest również to, że właściciel firmy zachowuje pełną elastyczność. Nie tworzy nowych etatów, które obciążałyby bilans przedsiębiorstwa i stanowiły niemały problem w momencie, gdy np. nadejdzie kryzys.  Z usługi outsourcingu klient agencji HR korzysta wtedy, gdy jest mu ona potrzebna.

Kolejną zaletą jest opłacalność. Outsourcing to zdecydowanie najtańszy sposób na okresowe wsparcie firmy. Nie dość, że nie tworzymy kosztownych w utrzymaniu etatów, to jeszcze gwarantujemy sobie bardzo proste rozliczenie usługi w oparciu o fakturę VAT, którą wystarczy zaksięgować, aby zyskać koszt uzyskania przychodu (wówczas usługa jest jeszcze tańsza dzięki korzyści podatkowej).

Jeśli podejrzewasz, że outsourcing IT może się sprawdzić także w Twojej firmie, to już teraz skontaktuj się z Verita HR i zapytaj o szczegóły tej usługi.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw