Dlaczego BPO to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w Polsce?

[rank_math_breadcrumb]

Sektor BPO rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie, a miasta takie jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk nieustannie przyciągają zagranicznych inwestorów nawiązujących współpracę z polskimi specjalistami. Szacuje się, że w 2020 roku liczba centrów outsourcingowych nad Wisłą przekroczyła tysiąc, a zatrudnienie znalazło w nich nawet 300 tysięcy osób. Czyni to Polskę liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Co sprawia, że grunt pod BPO jest u nas tak podatny i czy trend intensywnego rozwoju utrzyma się w najbliższych latach? W dzisiejszym wpisie poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Czym jest BPO? Definicja 

Na początek krótka definicja BPO dla osób mniej zorientowanych w temacie. Skrót ten rozwija się jako Business Process Outsourcing, a tłumaczy jako zlecanie procesów biznesowych podmiotom zewnętrznym. Prostym przykładem może być organizacja delegująca procesy rekrutacji nowych pracowników innej firmie, takiej jak nasza agencja rekrutacyjna. Proste lub skomplikowane procesy biznesowe, w szczególności obsługa księgowa, IT, sprzedaż, marketing, obsługa klienta czy logistyka można zlecać zarówno w kraju, jak i zagranicą. To drugie rozwiązanie jest często atrakcyjne dla globalnych korporacji, ponieważ pozwala obniżyć koszty bez utraty jakości wykonywanych usług.

Termin BPO bywa mylony z SSC, czyli Shared Services Centers, oznaczającym centra usług współdzielonych. Różni je jednak fakt, że SSC działają w ramach danej organizacji i tylko dla niej, natomiast centra outsourcingowe BPO świadczą usługi dla wielu różnych firm. Pracują w nich jednak specjaliści o podobnych kompetencjach, a zlecane usługi są niemal identyczne.

Outsourcing usług w Polsce 

Polska okazała się idealnym miejscem do rozwoju centrów outsourcingowych. Decyduje o tym kilka kwestii:

  • kapitał ludzki, czyli duża liczba wykształconych, kompetentnych i znających języki obce osób, dla których praca w sektorze BPO jest atrakcyjna;
  • niższe koszty zatrudnienia i wynajmu powierzchni biurowych niż w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych;
  • wygoda pracy według czasu środkowoeuropejskiego;
  • dogodne położenie w sercu Europy;
  • stabilność gospodarcza;
  • rozwój nowoczesnej infrastruktury okołobiznesowej;
  • korzystny klimat inwestycyjny.

Firmy zagraniczne, a także polskie podmioty chętnie korzystają z BPO, zlecając na zewnątrz mniej istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa procesy. To rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a zyskać wysokiej jakości usługi świadczone przez specjalistów. Sprawia też, że firmy nie muszą tworzyć nowych stanowisk pracy lub całych działów i zajmować się ich obsługą kadrową. W przypadku, gdy dane usługi są potrzebne okresowo (np. zrekrutowanie pracowników do nowej filii lub zlecenie stworzenia nowego oprogramowania), outsourcing jest szczególnie korzystny.

Jakie są prognozy dla sektora BPO w Polsce? 

Według przewidywań ekspertów dynamika powstawania nowych centrów outsourcingowych w nadchodzących latach nieco spadnie – rynek jest już nasycony, a koszty pracy w Polsce i oczekiwania pracowników rosną. Oznacza to, że usługi proste i niewymagające specjalistycznej wiedzy – takie jak call center – mogą być przez korporacje przenoszone do tańszych lokalizacji. Nad Wisłą natomiast lokowane będą bardziej skomplikowane procesy z branż takich jak IT, finanse czy działalność badawczo-rozwojowa ze względu na dostępność kompetentnych pracowników i ekspertów. Ilość zamieni się zatem w jakość. W grupie Verita HR jesteśmy na to przygotowani – od lat zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów wyższego, średniego i niższego szczebla, którzy realizują usługi zlecane nam w ramach outsourcingu przez naszych klientów. Zajmujemy się także rekrutacją pracowników do sektora BPO i SSC. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do kontaktu!

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw