Pozyskiwanie specjalistów gwarancją rozwoju firmy  

[rank_math_breadcrumb]

Nie da się ukryć, że podstawą i warunkiem działania każdej firmy są zatrudnieni w niej ludzie. Mówi się często, że każda organizacja jest tak dobra jak jej pracownicy i jest w tym stwierdzeniu wiele racji. Wystarczy wspomnieć, że tak zwany kapitał ludzki jest jednym z siedmiu głównych czynników rozwoju przedsiębiorstw wymienianych przez koncern EY, a przyciąganie i utrzymywanie wartościowych pracowników powinno być ważnym celem każdej dbającej o rozwój firmy.

Szczególnie istotna w tym zakresie rola przypada pracownikom wyższego szczebla, a więc kadrze zarządzającej, która podejmuje strategiczne decyzje i bezpośrednio wpływa na kierunek rozwoju organizacji. Nie można również nie docenić specjalistów branżowych, arcyważnych w kontekście ekspansji i rozkwitu działalności. To dzięki nim możliwe jest wdrażanie nowych projektów i pozyskiwanie klientów, a także umacnianie wewnętrznego funkcjonowania, np. poprzez szkolenia pracowników czy wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych. Do najbardziej cenionych obecnie specjalistów należą programiści, konstruktorzy, pracownicy działów badawczo-rozwojowych, szkoleniowcy i trenerzy, konsultanci, prawnicy czy księgowi.

Gdzie szukać specjalistów i jak zachęcić ich do współpracy? 

Pozyskanie specjalisty o określonych kompetencjach może być kamieniem milowym w rozwoju firmy, umożliwiając jej np. wprowadzenie nowych usług czy produktów do swojej oferty, pozyskanie nowych klientów bądź kontrahentów, ekspansję na zagraniczne rynki czy wygranie ważnego przetargu. Nic zatem dziwnego, że bitwa o specjalistów trwa, a najlepsi fachowcy nie muszą martwić się o brak ofert pracy – wręcz przeciwnie, propozycje współpracy sypią się jak z rękawa. 

W gorszej sytuacji są firmy, którym bywa trudno obsadzić stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dobrym przykładem są specjaliści IT – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych polskich miastach popyt na ich usługi już od dawna znacznie przekracza podaż. Jak zatem rekrutować takich pracowników i gdzie ich szukać?

Napisanie i publikacja ogłoszenia z ofertą pracy to zdecydowanie za mało, by przyciągnąć do firmy specjalistę dużego formatu. Takich osób trzeba poszukiwać aktywnie i kreatywnie, czyli wszelkimi dostępnymi kanałami – social media to tylko jeden z nich. Konieczne może okazać się skorzystanie z usług dobrego headhuntera albo renomowanej agencji rekrutacyjnej (takiej jak Verita HR). 

Po wytypowaniu odpowiedniego kandydata rozpoczyna się trudny proces negocjacji. To firma musi zrobić dobre wrażenie (polecamy tutaj wdrożenie przemyślanej strategii employer brandingu) i zaoferować warunki – zarówno finansowe, jak i pozapłacowe – które będą atrakcyjne dla specjalisty. Biorąc pod uwagę, że jego zatrudnienie jest kluczową inwestycją w rozwój firmy, nie warto szukać oszczędności, tworząc ofertę, ani oszczędzać na samym procesie rekrutacji. Trzeba natomiast zrobić wszystko, by ograniczyć ryzyko rekrutacyjne i zagwarantować dłuższą, satysfakcjonującą obie strony współpracę.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw