Rekrutacja pracowników w Warszawie – coraz trudniej o znalezienie specjalistów

[rank_math_breadcrumb]

W samej Warszawie działa ponad 100 tys. spółek prawa handlowego oraz blisko 180 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Można więc śmiało napisać, że Warszawa jest nie tylko administracyjną, ale także przedsiębiorczą stolicą Polski. Teoretycznie pracodawcy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracowników, jednak fakty temu przeczą. Bardzo niska stopa bezrobocia powoduje, że firmy coraz częściej zgłaszają poważne trudności ze skompletowaniem kadry. W efekcie rekrutacja pracowników w Warszawie potrafi trwać wieki, a to oczywiście nie sprzyja biznesowi.  

Dlaczego procesy rekrutacyjne w stolicy trwają tak długo?

Źródeł tego problemu jest co najmniej kilka. O pierwszym wspomnieliśmy we wstępie – to bardzo niski poziom bezrobocia. Na koniec lutego 2021 roku wynosiło ono zaledwie 1,8 proc., co eksperci od rynku pracy określają mianem „bezrobocia higienicznego” – de facto ono nie istnieje i każdy, kto chce pracować, może szybko znaleźć zatrudnienie.

Nietrudno się domyślić, że tak niska stopa bezrobocia nie sprzyja pracodawcom. Po pierwsze: bardzo ogranicza dostęp do pracowników, nie tylko wykwalifikowanych. Po drugie: nie daje szerokiego pola do popisu w zakresie negocjowania warunków zatrudnienia (ostra rywalizacja o pracowników napędza presję płacową).

Jednak problemem jest nie tylko niski poziom bezrobocia. Przedłużająca się rekrutacja pracowników w Warszawie może być spowodowana także niską podażą specjalistów. Warszawa wcale nie jest wymarzonym miejscem pracy dla każdego – i to pomimo faktycznie najwyższego poziomu płac. Nie brakuje osób mających wysokie kwalifikacje zawodowe, które świadomie rezygnują z mieszkania w stolicy z uwagi na np. tłok, hałas, napiętą atmosferę czy przede wszystkim bardzo wysokie koszty życia i horrendalne ceny mieszkań.

Nie bez wpływu na wydłużające się procesy rekrutacyjne w Warszawie jest również silna rywalizacja między firmami, szczególnie o tych najwartościowszych pracowników. Przedsiębiorcy doszli do momentu, w którym konkurencja stanowi zagrożenie nie tylko na polu walki o klientów i atrakcyjne zlecenia, ale także pracowników.

Standardem stało się przepłacanie osób, które niekoniecznie prezentują wysoki poziom umiejętności, wiedzy i doświadczenia, za to są dostępne „od ręki” – i to stanowi ich główny atut. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia szczególnie w branżach:

  • budowlanej,
  • instalacyjnej,
  • IT,
  • finansowej,
  • drogowej,
  • metalowej,
  • produkcyjnej.

Czy można jakoś przyspieszyć rekrutację pracowników w Warszawie?

Takie pytanie zadaje sobie większość pracodawców działających w stolicy, a odpowiedź na nie jest na szczęście twierdząca. Najlepszym sposobem na to, aby w możliwie jak najkrótszym czasie obsadzić wolne etaty jest skorzystanie z pomocy ekspertów od rynku zatrudnienia.

Rekrutacja pracowników w Warszawie, za którą odpowiadają specjaliści, jest znacznie efektywniejsza, a tym samym szybsza. Podstawą jest tutaj obranie odpowiedniej strategii, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb pracodawcy, specyfiki jego biznesu, a szczególnie do charakterystyki poszukiwanych pracowników.

Jakie modele rekrutacji najlepiej sprawdzają się w stolicy?

Pierwszym krokiem zawsze jest opracowanie profilu idealnego kandydata. Na tej podstawie możemy już wstępnie ocenić, ile czasu powinna zająć rekrutacja i jaka strategia obsadzania wolnych etatów sprawdzi się w firmie pracodawcy. Zwykle wybieramy spośród:

  • Standardowej rekrutacji – w Verita HR prowadzimy ją w ramach Outsourcingu Procesów Rekrutacyjnych, przejmując od klienta wszystkie obowiązki związane z pozyskiwaniem pracowników. Jest to strategia, która dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy poszukujemy osób o dość standardowych kwalifikacjach zawodowych i mamy nieco więcej czasu na ich znalezienie.
  • Headhuntingu – jest to znakomity sposób na szybkie pozyskanie pracowników posiadających rzadkie umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, szczególnie mających zająć wysokie stanowiska w firmie klienta. Headhunting polega na docieraniu do potencjalnych kandydatów własnymi kanałami, bez oficjalnego ogłaszania rekrutacji pracowników w Warszawie. Często wybieramy spośród osób, które aktualnie nie poszukują pracy, natomiast można je nakłonić do zmiany miejsca zatrudnienia. Jest to najlepszy wybór wtedy, gdy klient musi jak najszybciej obsadzić wakaty i chce przyjąć pracownika, który nie będzie wymagać długiego wdrażania.
  • Outsourcingu pracowniczego – to coraz popularniejsze rozwiązanie, które idealnie odpowiada na potrzeby warszawskich pracodawców z takich branż, jak budowlana, drogowa czy nawet IT. Outsourcing pozwala wzmocnić zespół praktycznie od ręki, a przy tym zoptymalizować koszty zatrudnienia.

Chcąc realnie skrócić czas trwania rekrutacji pracowników w Warszawie, a przede wszystkim zapewnić sobie, że wolne etaty zostaną obsadzone odpowiednimi ludźmi, warto postawić na współpracę z doświadczoną agencją HR. Zespół Verita HR jest do Twojej dyspozycji.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw