ŚWIADOMOŚĆ RYNKU PRACY WŚRÓD STUDENTÓW

Strona główna » ŚWIADOMOŚĆ RYNKU PRACY WŚRÓD STUDENTÓW
Studenci na rynku pracy||

Jak studenci poradzą sobie z poszukiwaniem pracy? Jak wygląda świadomość rynku pracy wśród studentów? Na te pytania odpowiedziała nam Dr Anna Dolot, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz ekspert w Aterima HR.

Jak długo współpracuje Pani z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie?

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to mój pracodawca od 10 lat. Pracuję w Katedrze Zarządzania Zasobami Pracy, na Wydziale Zarządzania. Pomysł na współpracę wynikał z chęci połączenia praktyki z teorią. Od 13 lat działam w branży HR, jako praktyk.

Z kolei główne zadania pracownika naukowego to poszerzanie wiedzy teoretycznej i prowadzenie badań. Połączenie tych dwóch obszarów daje mi cenne doświadczenie i zapewnia różnorodność w mojej pracy. Poza tym, uwielbiam zajęcia z moimi studentami.    

Czy próbuje Pani przygotowywać studentów do wejścia na rynek pracy?

Oczywiście. Choć moje zadanie polega na przygotowaniu ich do roli menedżerów umiejących zarządzać ludźmi. Zawsze poruszamy też kwestie tworzenia CV czy przygotowania do pierwszych rozmów kwalifikacyjnych.

Moi studenci wiedzą, że zawsze mogą przyjść na konsultacje z każdym pytaniem dotyczącym ich CV, przygotowania do rozmowy czy Assessment Center. Korzystają z tej możliwości chętnie, czasem nawet pojawiają się po latach od zakończenia zajęć.

Jak Pani zdaniem wygląda świadomość studentów na temat rynku pracy? Czy znają możliwości, branż, kwalifikacji?

To zależy – są osoby bardzo świadome swoich możliwości, mądre, bystre, z inteligentnym poczuciem humoru, otwarte i zaangażowane. Zdarzają się też osoby o nierealnych oczekiwaniach, nieżyciowych zachowaniach i roszczeniowej postawie.

Bywają także osoby pełne obaw, które choć mają potencjał, nie wierzą we własne siły. Świadomość studentów odnośnie kwalifikacji wydaje się być większa niż branż, choć zdarzają się studenci, którzy konkretne branże znają już bardzo dobrze, bo w nich pracują.

Jakie zwody z potencjałem na przyszłość poleciłaby Pani osobom, które nie są świadome rynku pracy i zaczynają swoją edukację wyższą?

Zawody cieszące się powodzeniem to te związane z nowymi technologiami – zarówno od strony IT, jak i w szeroko pojętej komunikacji w wirtualnym świecie, w tym w mediach społecznościowych. One pewnie przez długi czas będą pożądane.

Utrzymuje się też zapotrzebowanie na zawody związane ze sprzedażą, co wynika ze specyfiki tej profesji i stosunkowo dużej fluktuacji na handlowych stanowiskach.

W zakresie kwalifikacji wciąż ceniona jest znajomość języków obcych. Nie chodzi tu tylko o płynny angielski czy niemiecki, ale też o języki uważane za mniej popularne. Myślę jednak, że niezwykle ważne przy wyborze kierunku studiów i zawodu to odpowiedzieć sobie na takie pytania:

  • jaka jest szansa na pracę atrakcyjną dla mnie?
  • na ile komfortowo czuję się w tym zawodzie?
  • czy mam do niego predyspozycje?

Warto wziąć pod uwagę, że o ile pojawiają się nowe zawody, o tyle inne tracą na wartości, a więc jest tu widoczna dynamika. Nieco inaczej jest z kompetencjami.

Od lat dla większości pracodawców najbardziej pożądane kompetencje to: ukierunkowanie na cel, rozwiązywanie sytuacji trudnych, komunikacja i współpraca zespołowa, ciągły rozwój i dzielenie się wiedzą. Pracodawcy niezmiennie szukają osób zaangażowanych, otwartych i takich, którym się chce. Na postawy roszczeniowe nie ma miejsca na rynku pracy, tym bardziej u pracodawców nie wartych zainteresowania.

W odniesieniu do Pani artykułu na temat zwrotów w karierze zawodowej, czy kwestia wypalenia zawodowego w tym przypadku, to dobry moment na gwałtowne zmiany w karierze?

Do zwrotów w karierze zachęcam, kiedy mamy przekonanie, że w danym miejscu lub branży nic wartościowego już nas nie spotka. Inna sytuacja to ta, kiedy mamy okazję, z której szkoda byłoby nie skorzystać, a my wewnętrznie czujemy, że potrzebujemy zmiany.

Z kolei wypalenie zawodowe to problem, który ma głębsze podłoże, czasem osobiste. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty np. mentora, coacha lub terapeuty. Musi to być ktoś z zewnątrz, kto pomoże nam przejść przez sytuację impasu.

(O tym jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu przeczytacie również TUTAJ.)

Pamiętajmy, że zmiany w karierze wymagają wewnętrznej motywacji, energii, samozaparcia oraz uczenia się wielu rzeczy od nowa.

Czytaj również:

Last articles:

Ilustration to Articles: Best Fleet Management VeritaHR

Best Fleet Management in Poland 2026: How Verita HR Fuels Growth

Poland’s economy is booming: 3.2% GDP growth delivered in 2025, and 2026 projections suggest continued strength at 3.5%. Companies, especially in tech, finance, and services, are hiring aggressively, launching initiatives, and expanding footprints. Amid this momentum, one factor stands out: reliable, cost-effective mobility for distributed teams. That’s where Verita HR’s Fleet Management service turns potential

READ MORE »

AI Talent Race in 2026: Rethinking Recruitment in Europe

More than half of business executives globally expect AI to displace jobs. Yet sectors with the highest AI exposure are not cutting headcount; they are reporting rapid economic growth and scrambling to hire for emerging AI talent.  The numbers tell a compelling story. According to a study by the European Commission, up

READ MORE »

Nasze marki

hro-personnel
snw

Delete my personal data

Formularz dla kandydata

Administratorem danych osobowych jest Verita HR Polska Sp. z o.o. oraz HRO Personnel Sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielnie odpowiedzi na zadane pytanie przez formularz kontaktowy. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym o celach i prawach dostępne jest w Polityce prywatności.
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH​
Inspektor Danych Osobowych w Verita HR Sp. z o.o.:
dane.osobowe@veritahr.com 
Inspektor Danych Osobowych w HRO Personnel Sp. z o.o.:
dane.osobowe@hropersonnel.com 

Formularz dla pracodawcy

Administratorem danych osobowych jest Verita HR Polska Sp. z o.o. oraz HRO Personnel Sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielnie odpowiedzi na zadane pytanie przez formularz kontaktowy. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym o celach i prawach dostępne jest w Polityce prywatności.
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH​
Inspektor Danych Osobowych w Verita HR Sp. z o.o.:
dane.osobowe@veritahr.com 
Inspektor Danych Osobowych w HRO Personnel Sp. z o.o.:
dane.osobowe@hropersonnel.com