W jakich dziedzinach ma najczęściej zastosowanie BPO? 

[rank_math_breadcrumb]

BPO to skrót od angielskiego terminu Business Process Outsourcing lub amerykańskiego Business Process Offshoring (ze względu na to, że Amerykanie delegują wiele usług za ocean). Po polsku oznacza zlecanie usług biznesowych zewnętrznym podmiotom takim jak na przykład centra usług wspólnych. Nad Wisłą to rozwiązanie przyjęło się na zaskakująco dużą skalę – obecnie to jedna z najszybciej rozwijających się w Polsce branż, a nasz kraj jest największym w Europie rynkiem zatrudnienia w modelu BPO!

Dlaczego outsourcowanie procesów biznesowych jest tak popularne? Dla wielu firm to bardzo opłacalne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala zlecić mniej istotne lub mało produktywne procesy innym firmom, zlokalizowanym w kraju lub za granicą. To te podmioty odpowiadają wówczas z jednej strony za wykonanie usługi na wysokim poziomie, a z drugiej – za skuteczność swoich działań. Dla przedsiębiorstwa korzystającego z BPO oznacza to zarówno oszczędność czasu i pieniędzy, brak konieczności tworzenia nowych etatów czy całych działów i rekrutowania do nich pracowników, jak i prosty sposób rozliczenia na podstawie faktur.

BPO wykorzystuje się do zadań, które nie są uważane za kluczowe w danej organizacji. Najczęściej outsourcuje się następujące procesy biznesowe:

  • księgowość,
  • kadry i płace,
  • IT,
  • logistykę,
  • marketing,
  • administrację,
  • obsługę klienta,
  • finanse.

Dobrym przykładem BPO jest call center, czyli telefoniczna sprzedaż i obsługa klienta, chętnie zlecane wyspecjalizowanym w tego rodzaju działaniach podmiotom zewnętrznym. Wiele firm decyduje się również na outsourcing IT, w tym budowę i utrzymanie systemów informatycznych, po części także ze względu na braki kadrowe na rynku utrudniające zatrudnienie programisty na etacie. Z kolei małe i średnie firmy zwykle nie tworzą działów HR, marketingu czy księgowości, w pełni polegając w tym zakresie na usługodawcach. W dobie nowoczesnych technologii i globalizacji firmy mają szeroki wybór, jeśli chodzi o podmioty z sektora BPO, co podnosi atrakcyjność tego modelu współpracy.

Rekrutacja dla BPO w Warszawie, Krakowie i innych polskich miastach 

Wielu inwestorów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, w tym duże korporacje, decyduje się na korzystanie z sektora BPO w Polsce. Wpływa na to wysoka jakość kapitału ludzkiego, czyli kompetencje zatrudnianych w centrach usług wspólnych pracowników, a także niższe koszty obsługi i dobra dostępność przestrzeni biurowych w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań czy Katowice.

Jak wspomnieliśmy, kapitał ludzki jest kluczem do sukcesu centrów usług wspólnych. Jest także ich największym problemem – lawinowy wzrost zapotrzebowania na outsourcing w ostatnich latach skutkuje dynamicznie rosnącym popytem na wykwalifikowanych pracowników w sektorze BPO. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, stworzyliśmy markę HRO Digital specjalizującą się w rekrutacji dla BPO w Warszawie i całej Polsce. Ta agencja rekrutacyjna znajduje pracowników niższych szczebli i specjalistów na stanowiska w centrach usług wspólnych w dziedzinach takich jak bankowość, finanse, IT, analityka internetowa czy księgowość, robiąc to profesjonalnie, szybko i efektywnie.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw