Agencja rekrutacyjna IT – kiedy powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalistów?

[rank_math_breadcrumb]

Coraz więcej agencji HR zaczyna się specjalizować w rekrutacji IT. Jest to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku, który od dawna zgłasza ogromny popyt na pracowników mających umiejętności programistyczne, analityczne czy z zakresu UX/UI. Szeroko rozumiana branża IT przeszła przez pandemiczny kryzys suchą stopą. Mało tego: to ona w głównej mierze napędza wzrost płac. Problem polega na tym, że zapotrzebowanie na pracowników przewyższa ich dostępność, co motywuje kolejnych pracodawców do skorzystania z usług profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT. Dowiedz się, jakie sygnały świadczą o tym, że warto zdecydować się na podjęcie takiej współpracy.  

Przedłużająca się rekrutacja

Nie ma nic złego w tym, że przedsiębiorcy próbują uzupełnić wakaty w firmie na własną rękę. Początkowo może się wydawać, że jest to bardzo proste – wystarczy tylko opublikować ogłoszenia na portalach internetowych, skorzystać z poczty pantoflowej oraz zamieścić informację o rekrutacji na stronie firmy oraz profilach w mediach społecznościowych. Rzeczywistość potrafi jednak szybko zweryfikować takie myślenie.

Przede wszystkim branża IT rządzi się własną specyfiką. Nie zatrudnia się w niej kogokolwiek, ale wymaga od pracowników przynajmniej podstawowych kwalifikacji informatycznych oraz językowych. Dodatkowo nie zapominajmy o ogromnej presji płacowej, która utrudnia – zwłaszcza mniejszym firmom – rywalizowanie o najcenniejszych pracowników.

Jeśli prowadzona rekrutacja miała trwać maksymalnie 2 tygodnie, a właśnie mija miesiąc od opublikowania ogłoszeń, to jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że czas już zwrócić się o pomoc do profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT.

Rosnące koszty utrzymania wakatów

Teoretycznie wakat nie generuje żadnych kosztów, ponieważ przedsiębiorca nie musi płacić pensji i odprowadzać składek za kogoś, kto fizycznie nie istnieje. W praktyce natomiast utrzymanie wakatu zawsze jest bardzo drogie. Jak to możliwe?

Wakat oznacza, że firma nie może pracować na maksimum swojej wydajności. Tym samym przedsiębiorca musi rezygnować z intratnych kontraktów, odrzucać atrakcyjne propozycje współpracy, nierzadko negocjować z klientami wydłużenie czasu realizacji zlecenia (a tym samym zapłaty) itd. To wszystko mocno uderza w finansowe fundamenty firmy i w oczywisty sposób blokuje napływ gotówki.

Poza tym przedłużające się próby obsadzenia wolnych stanowisk także powodują zupełnie niepotrzebny wzrost kosztów rekrutacji (publikacja ogłoszeń, czas tracony na bezproduktywne rozmowy kwalifikacyjne i obsługę podań kandydatów etc.).

Nadgodziny, które stały się normą

Nadgodziny nie są oczywiście niczym niezwykłym, a już na pewno nie w branży IT. Mimo wszystko powinno się je jednak traktować w kategorii wyjątku od reguły i nie zmuszać pracowników do częstego zostawania w biurze po godzinach. To zawsze negatywnie wpływa na relacje z pracodawcą oraz obniża morale w zespole.

Jeśli zauważasz, że Twoja firma nie radzi już sobie bez nadgodzin, pracownicy są przemęczeni, popełniają coraz więcej błędów i coraz głośniej zaczynają się buntować przeciwko takiemu modelowi pracy, to trudno o bardziej czytelny sygnał wskazujący na konieczność zwiększenia zatrudnienia.

W takiej sytuacji skorzystaj ze wsparcia agencji rekrutacyjnej IT, która nie tylko w krótkim czasie znajdzie odpowiednich pracowników, ale też w 100% odciąży Cię w obowiązkach związanych z uzupełnianiem wakatów. Będziesz mógł skupić się na pracy, zarządzaniu zespołem i nadrabianiu zaległości oraz przygotowaniu stanowisk dla nowych pracowników.

Potrzeba szybkiego utworzenia specjalistycznych stanowisk

Z usług agencji rekrutacyjnej IT skorzystaj zawsze wtedy, gdy chcesz pozyskać osoby mające bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, które trzeba dokładnie zweryfikować. Dobrymi przykładami będą tutaj takie stanowiska, jak:

  • project manager,
  • analityk biznesowy,
  • UX/UI designer,
  • architekt systemu,
  • programista,
  • tester aplikacji.

W jaki sposób może pomóc Twojej firmie agencja rekrutacyjna IT?

Profesjonaliści mający duże doświadczenie w rekrutowaniu pracowników są w stanie dobrać taką strategię obsadzania wolnych etatów, która okaże się najskuteczniejsza w danej sytuacji. Przykładowo: jeśli celem jest błyskawiczne pozyskanie pracownika mającego rzadkie kwalifikacje, to dobrym wyborem będzie headhunting – wielu przedsiębiorców korzysta z tej formy rekrutacji IT w Warszawie, ale i w innych dużych miastach.

Podstawą efektywnego pozyskiwania pracowników w branży IT jest precyzyjne określenie oczekiwań pracodawcy. Często jest tak, że firmy początkowo deklarują chęć zatrudnienia wysokiej klasy specjalisty, po czym dopiero później zmieniają front i jednak dopuszczają możliwość pozyskania kogoś bez doświadczenia, gotowego do przyuczenia. Takie kwestie trzeba dokładnie przemyśleć już na samym początku, aby – pisząc obrazowo – nie marnować czasu.

Skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej IT bez wątpienia jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie może się zdecydować przedsiębiorca działający w tej branży. Rekrutację IT w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz innych miastach w Polsce powierz ekspertom z Verita HR.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw