Outsourcing HR: najważniejsze korzyści dla pracodawcy

[rank_math_breadcrumb]

Tak zwany outsourcing HR (a będąc precyzyjnym – Outsourcingów Procesów Rekrutacyjnych) jest bardzo ważnym trendem na polskim rynku zatrudnienia. „Moda” na to rozwiązanie przyszła do nas z krajów zachodniej Europy oraz USA, gdzie mało która firma decyduje się samodzielnie szukać pracowników. Jest to żmudny, kosztowny i bardzo czasochłonny proces, w dodatku niedający gwarancji sukcesu, stąd właśnie duże zainteresowanie profesjonalnymi usługami rekrutacyjnymi. Jakie korzyści niesie ze sobą outsourcing HR? Dlaczego warto się na to zdecydować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.  

Czym jest outsourcing HR?

Kiedy zgłasza się do nas pracodawca mówiąc: szukam pracownika, to zawsze zaczynamy od dokładnego poznania jego oczekiwań. Na tej podstawie możemy zaproponować najlepsze rozwiązanie rekrutacyjne, które pozwoli w krótkim czasie pozyskać wartościowego pracownika lub pracowników i tym samym zagospodarować nieproduktywne wakaty.

Do wyboru mamy różne strategie, od standardowej rekrutacji, przez headhunting, aż po budowanie zewnętrznych zespołów specjalistów, na przykład w ramach outsourcingu IT. Zdecydowana większość polskich pracodawców decyduje się na pierwszą opcję, czyli właśnie outsourcing procesów rekrutacyjnych.

Na czym to dokładnie polega? W ramach outsourcingu procesów rekrutacyjnych przejmujemy na siebie wszystkie obowiązki związane z szeroko rozumianym pozyskaniem pracownika do Twojej firmy. Możesz przenieść na nas nawet najdrobniejsze szczegóły, takie jak stworzenie i opublikowanie ogłoszeń, przyjmowanie aplikacji, analizowanie ich treści oraz przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

Outsourcing HR jest już dobrze znany firmom z największych polskich miast, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Póki co korzystają z niego głównie korporacje oraz większe przedsiębiorstwa, co jednak nie oznacza, że w ich ślady nie mogą pójść także mniejsze biznesy. Rekrutacje pracowników pilotowane przez profesjonalną firmę HR przynoszą korzyści niezależnie od wielkości firmy. To rozwiązanie sprawdza się również na mniejszych, lokalnych rynkach, na przykład w Sopocie czy w Gdyni.

Oszczędność czasu

Przegląd korzyści wynikających z zatrudnienia pośrednika pracy świadczącego outsourcing HR zacznijmy od tego, na czym zależy chyba każdemu pracodawcy. Jeśli kiedykolwiek prowadziłeś rekrutację do Twojej firmy, to sam dobrze wiesz, jak czasochłonne jest to zadanie. Początkowo wydaje się, że wystarczy tylko opublikować ogłoszenie, aby załatwić sprawę w ciągu maksymalnie 2-3 tygodni. Rzeczywistość szybko weryfikuje takie domysły.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że przedsiębiorca z Katowic chce do końca miesiąca zatrudnić dwóch programistów. Rekrutacja IT jest szczególnie wymagająca, ale właściciel firmy wychodzi z założenia, że skoro oferuje atrakcyjne zarobki, to kandydaci na pewno znajdą się od ręki. Tymczasem mijają kolejne tygodnie, firma została zasypana CV, ale niewiele z tego wynika. Rozmowy kwalifikacyjne szybko obnażają braki kandydatów, w efekcie czego przedsiębiorca nie dość, że nie uzupełnił wakatów, to jeszcze stracił mnóstwo cennego czasu, który mógłby przeznaczyć np. na wsparcie przeciążonego pracą zespołu.

Powierzenie obowiązków rekrutacyjnych profesjonalnej agencji w ramach outsourcingu HR stanowi zatem najlepszy sposób na zaoszczędzenie czasu. Przedsiębiorca może włączyć się w proces pozyskania pracownika dopiero na etapie, kiedy agencja przedstawia mu wyselekcjonowanych, gotowych do zatrudnienia pracowników spełniających jego oczekiwania.

Mniejsze ryzyko pomyłki

Oczywiście żadna agencja pracy nie da gwarancji, że zarekomendowany pracownik okaże się najlepszym, jaki kiedykolwiek przekroczył próg firmy klienta. Jednak prawdopodobieństwo, że taka osoba szybko pożegna się z firmą jest bardzo niskie. Wszystko dzięki temu, że profesjonalna firma HR ma duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji oraz ocenianiu kwalifikacji kandydatów.

W ramach outsourcingu procesów rekrutacyjnych przejmujemy na siebie obowiązki związane z analizą podań oraz weryfikacją ich treści podczas rozmów kwalifikacyjnych. Nasi rekruterzy doskonale wiedzą, jakie pytania zadać, aby naprawdę poznać kandydata i sprawdzić, czy przypadkiem nie podkolorował swojego doświadczenia zawodowego czy kompetencji miękkich.

Oszczędność pieniędzy

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że skorzystanie z pomocy agencji pracy jest ostatecznością i rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie majętnym firmom. To nieprawda. W rzeczywistości outsourcing HR jest idealną opcją właśnie dla tych przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na bezcelowe wydatki.

Duża wartością jest już samo doradztwo HR, które swoim klientom świadczy Verita HR. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie określić potrzeby przedsiębiorcy i zaproponować mu taką metodę rekrutacji, która pozwoli w krótkim czasie obsadzić wolne etaty.

Pracodawca nie trwoni własnych zasobów na pozyskanie nowych pracowników, a przy tym ma pewność, że jego firma zostanie wzmocniona odpowiednimi ludźmi. Tym samym nie naraża się na ryzyko szybkiego rozstania się z nowym pracownikiem, co także generuje wysokie koszty.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw