Rekrutacja na stanowiska IT – jakich błędów warto unikać?

[rank_math_breadcrumb]

Branża IT budzi zazdrość firm z niejednego sektora gospodarki. Uchodzi za wybitnie odporną na wszelkie kryzysy, bardzo dochodową oraz wciąż przyszłościową. To wszystko prawda, natomiast na tym wizerunku pojawia się coraz wyraźniejsza rysa związana z trudną sytuacją na rynku pracy. Firmy IT mają duże problemy z pozyskiwaniem nowych pracowników i utrzymaniem obecnych, co w oczywisty sposób odbija się na wydajności. Rekrutacja na stanowiska IT nie jest zadaniem łatwym, a już szczególnie wtedy, gdy popełniamy kilka klasycznych błędów. I właśnie na nich skupimy się w tym artykule. Sprawdź, jakich błędów warto się wystrzegać przeprowadzając rekrutację na dowolne stanowiska IT, w szczególności dla programistów.  

Zbudowanie całej oferty na atrakcyjnym wynagrodzeniu

Wokół wynagrodzeń np. programistów krążą najróżniejsze mity. Powszechnie uważa się, że jest to jedna z najlepiej opłacanych grup pracowników w Polsce i jest w tym sporo racji. Pamiętajmy natomiast, że chcąc pozyskać do firmy świetnego programistę czy np. analityka nie możemy całej naszej oferty opierać tylko na wynagrodzeniu.

Wyobraźmy sobie programistę, który ma pracę w dobrej firmie IT, jest z niej zadowolony i nie rozważa zmiany miejsca zatrudnienia. Kontaktuje się z nim headhunter reprezentujący inną firmę, który proponuje mu nową pracę oraz wynagrodzenie wyższe o 10 proc. Czy ta propozycja jest atrakcyjna? Teoretycznie tak, natomiast raczej nie na tyle, aby programista ryzykował przejście do firmy, której nie zna i nie wie, czego się po niej spodziewać.

Dlatego obecny standard rekrutacji na stanowiska IT przewiduje sięganie po znacznie szerszy arsenał zachęt, w tym różnego rodzaju bonusów pozapłacowych. Pamiętajmy, że te bonusy muszą być adekwatne do oczekiwań kandydata – na przykład 23-letni programista, który jest singlem, nie skusi się na daną ofertę tylko dlatego, że pracodawca oferuje darmową opiekę nad dziećmi. Ważniejsze dla niego będą natomiast wolne weekendy, brak nadgodzin czy możliwość wykonywania pracy zdalnie.

Oczekiwanie wieloletniego doświadczenia

Wiele firm przeprowadzających rekrutację IT w Krakowie czy jakimkolwiek innym mieście popełnia błąd polegający na zrównywaniu doświadczenia z umiejętnościami. W tej branży to tak nie działa, a przynajmniej nie zawsze. To, że programista ma np. 5 lat doświadczenia na stanowisku seniora wcale nie oznacza, że będzie w stanie wynieść jakość swojego nowego zespołu na wyżyny.

Umiejętności powinny być weryfikowane niezależnie od doświadczenia. Prowadząc rekrutację IT w Katowicach i innych miastach na rzecz naszych klientów wielokrotnie mieliśmy do czynienia z kandydatami bardzo młodymi, z krótkim stażem zawodowym, którzy jednak wyróżniali się bardzo wysokimi kwalifikacjami.

Nacisk na pozyskanie pracowników etatowych

Branża IT wyraźnie zmierza w kierunku outsourcingu, co jest związane z niedostateczną podażą wykwalifikowanych pracowników. Najlepsi programiści coraz chętniej decydują się przejść na model B2B lub preferują pracę na rzecz danej firmy w formule kontraktora.

Nie warto więc zamykać się na taką opcję, zwłaszcza wtedy, gdy rekrutacja na stanowiska IT trwa już długo i nie przynosi spodziewanych efektów. W zbudowaniu zewnętrznego zespołu IT pomoże Ci Verita HR – outsourcing IT jest jedną z naszych specjalizacji.

Brak zachęty w postaci pokazania potencjału firmy

W Verita HR w ciągu roku przeprowadzamy setki rozmów z kandydatami na stanowiska IT w firmach naszych klientów. Zauważamy, że szczególnie programiści kładą dziś bardzo duży nacisk na kwestię rozwoju zawodowego. Chcą wiedzieć, czy dana firma gwarantuje im samodzielność, realizowanie zadań dla różnych klientów, uczestniczenie w ambitnych projektach. Jeśli nie, to sytuacji może nie uratować nawet atrakcyjne wynagrodzenie.

Potencjał firmy można pokazać na różne sposoby. Prowadząc rekrutację IT np. we Wrocławiu nie ograniczajmy się tylko do frazesów w ogłoszeniu typu „zapewniamy pracę przy ambitnych projektach” – to obiecuje każdy. Bardzo ciekawym pomysłem jest natomiast zorganizowanie dnia pokazowego w firmie i zaproszenie na niego kandydatów, którzy będą mieć możliwość sprawdzenia, na czym pracuje się w danej firmie, jak wygląda jej zaplecze, zaznajomić się z atmosferą i podpatrzeć, nad czym aktualnie pracuje zespół.

Powierz nam rekrutację na stanowiska IT w Twojej firmie

Sam najlepiej wiesz, jak trudno jest dziś pozyskać dobrych fachowców na stanowiska IT. Dlatego skorzystaj tutaj ze wsparcia ekspertów. Verita HR specjalizuje się w rekrutacji IT w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i innych dużych polskich miastach. Jesteśmy partnerem firm i organizacji nie tylko z sektora nowych technologii, ale także finansów czy bankowości inwestycyjnej. Stale współpracujemy z centrami usług wspólnych BPO i SSC, dla których pozyskujemy programistów, analityków oraz pracowników na inne stanowiska w działach IT.

Już teraz skontaktuj się z nami i zapytaj o indywidualną ofertę dla Ciebie. Verita HR to najlepiej oceniana agencja pracy w Polsce. Nasze usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych i 90 proc. kandydatów.

Nasze marki

hro personnel
hro digital
snw